Csikóm születik - tippek vészhelyzet esetére

Csikóm születik - tippek vészhelyzet esetére

A csikó születése számos kihívás elé állítja a leendő gazdát, ezért érdemes felkészülni a legrosszabb forgatókönyv eshetőségére is, hogy minden helyzetet időben felismerjünk és megfelelően reagáljunk rájuk. Cikkünkben összefoglaljuk, hogy mire érdemes odafigyelni, mit érdemes beszerezni vészhelyzet esetére. 

Equina Lovasbolt

Lovak esetében az átlagos vemhességi idő 335 nap. A 320. nap előtt érkező csikót koraszülöttnek tekintjük, ezen csikók kivétel nélkül, azonnali intenzív, ellátást igényelnek kórházi körülmények között. A koraszülött csikó gyakran mutat jellegzetes tüneteket, mint a lógó fül, befordult szemhéjak, túlzottan puha ajkak, aránytalan fejméret. Ezen jelekre érdemes odafigyelni és észlelésukkor azonnal értesíteni az ellátó állatorvost.

Az egészséges csikó az ellést követően 5-10 perc alatt szügyre fordul, majd 1 órán belül feláll és 2 órán belül szopni kezd. A föccstej felvétele a születést követő 2 órán belül meg kell, hogy törénjen, ugyanis 2 órán belül tudnak a bélből a véráramon keresztül felszívódni a megfelelő immunrendszer kialakulásához szükséges anyagok. Ha a kanca nem engedi szopni csikóját vagy a csikó túl gyenge, hogy önállóan vegye magához a föccstejet, akkor a kancát meg kell fejni és 2 órán belül megitatni a föcstejet vele. 

Az egészséges csikó teshőmérséklete az első napokban 38,0-38,8°C között mozog. Légzésszámuk az első 15 percben 60-80/perc, amely később 20-40/percre csökken. Pulzusszámuk közvetlenül az ellés után 70/perc, amely nemsokkal ezután 100-120/percre növekszik. A normál alapértékeket érdemes leellenőrizni a csikó születése után.  

Az újszülött csikók esetén előforduló gyakori komplikációk:

1. Meconium kólika

A magzati bélszurok, másnéven meconium számos esetben előfodul, hogy nem megfelelően vagy egyáltalán nem távozik a csikó végbelén keresztül. Ilyenkor a csikó kólikás tüneteket mutat, amelynek megoldása állatorvosi segítséget igényel. Tilos a csikó végbelébe ujjal benyúlni, mert ez akár a végbél repedését is eredményezheti, amelybe a csikó akár bele is pusztulhat!

2. Sárgaság

Csikók esetén a sárgaság a nyálkahártyákon jelentkezik - sárgás elszineződést vesznek fel az ajkak, az orr, a kötő- és nyálkahártyák. Általában a kanca második ellésénél fordul elő először, első ellésnél ritka betegség. A csikó kórházi ellátásra, súlyos esetben vérátömlesztésre szorulhat. Sárgaság észlelése esetén fordulj azonnal állatorvosodhoz!

3. Dummy Foal Syndrome - buta csikó szindróma

A buta csikó szindrómában szenvedő csikók elégtelen oxigénellátása, leggyakrabban nehézellés esetén alakul ki. A buta csikók a szlületést követő percekben egészségesnek tűnhetnek, azonban nem tudnak felállni, sok esetben ha fel is állnak, nem találják meg a kanca csecseit és nem tudják megfelelően felvenni a föccstejet, ezért ellátás hiányában 1-2 napon belül elhullanak. 
A Dummy Foal Syndrome-al születő csikók számos esetben megmenthetők. Ha bizonytalan vagy, hogy csikód egészséges-e, kérd állatorvosod segítségét, aki, ha azonnal nem is tud kimenni, el tudja magyarázni, hogyan segítsd csikódon - egy speciális kötéstechnikával, amelyről számos, részletes videó található a világhálón. 

4. Húgyhólyagrepedés

A húgyhólyagrepedés főleg mén csikók esetén jelentkező komplikácó, amely az ellés során bekövetkező mechanikai sérülés miatt alakul ki. Műtéti beavatkozás hiányában pár órán vagy egy napon belül elhulláshoz vezethet. Bágyadság, kólikás tünetek esetén azonnal értesítsd állatorvosodat!

5. Szeptikémia

Gyakran előforduló betegség, amely akár már az anyaméhben is bekövetkezhet, azonban leggyakrabban a születés után a köldökfertőzés, valamint tüdőgyulladás szövődménye. Tünetei közé tartozik a láz, étvágytalanság, sántaság, hasmenés, depresszió. 
Kiemelt jelentősségű a születés után a köldökcsonk megfelelő fertőtlenítése, amelyet alkoholos jódoldattal érhetünk el. 

 

Számoly komplikáció léphet fel az ellés, valamint az ellést követő időszakban, ezért az alábbi tippeket javasoljuk, hogy mindenre megfelelően felkészülhess:

- Egyeztess ellátó állatorvosoddal a várható ellés időpontjáról, hogy készenlétben lehessen, valamint szerezd be vész esetére minimum még 2 állatorvos telefonszámát, akikkel előre egyeztetsz és felkeresheted őket, ha az ellátó állatorvosod nem tud kiérni. 

- Tarts az ellés helyszínéhez közel betadine oldatot, egy tiszta vödröt, tiszta törötlközőt és szappant, hogy lecsutakolhasd a csikót, valamint megfelelően fertőtletíthesd a köldökcsonkot. 

- Szerezz be egy kis kiszerelésű csikó tejpótlót és cumisüveget vész esetére.

-Ha a csikó nem lélegzik, cseppents ammóniát, vagy kámfort az orrnyálkahártyára, ezek beindíthatják a légzését. Abban az esetben, ha ez után sem történik változás, a mellső lábak mozgatásával és a mellkasra történő nyomáshelyezéssel is segíthetünk.