5 tipp: Hogyan takarmányozd helyesen vemhes kancádat

5 tipp: Hogyan takarmányozd helyesen vemhes kancádat

Mikor? Hogyan? Mennyit? Miből?
Sok első csikót váró lótartóban felmerülhetnek ezek a kérdések teljesen jogosan, hiszen a vemhes kanca helyes takarmányozása az egyik legfontosabb alappillére az egészséges csikó születésének, az egészség megőrzése és a betegségek megelőzése már az anyaméhben megkezdődik.

A kancák vemhesülésére a legideálisabb időszak a tavasz, azon belül is a május, bár az utóbbi időben kezd népszerűbbé válni a téli csikóvárás is.  A lovak esetében a vemhesség ideje átlagosan 330 nap, amelyet három szakaszra osztunk.  Takarmányozási szempontból is jelentős, hogy tisztában legyünk a lovak vemhességének idejével és az egyes szakaszokban történő fejlődési szakaszokkal.

1. Ne etesd túl!

A kanca vemhesülése során a megfelelő kondi nagyon fontos, a megfelelő kondiban lévő kanca medencecsontja nem tapintható, a bordák nem látszanak ki, azonban tapinthatók.  
A vemhesség első és második harmadában a kancának nincs extra energiára és tápanyag igényre szüksége, ezért a legelő, illetve megfelelő mennyiségű szálas takarmány (jó minőségű, penész- és toxinmentes!) és szemes takarmány mellett nem szükséges az étrend kiegészítése, tehát különösebb teendő a takarmányozás és tartás terén a 8. hónapig nincsen. Az abrak adagolása javasolt, hogy a kanca megőrizhesse optimális kondícióját – ennek egy részét lehet zsírral is helyettesíteni (lenolaj, kukorica olaj, szójaolaj maximum a  tápanyagbevitel 12-14%-ban + mellé E-vitamin etetése az oxidáció veszélye miatt!).

A fedeztetés vagy termékenyítés időszakában az úgynevezett flushing (megemelt energiatartalmú takarmány etetése) jótékony hatású.  

A túltáplált kancák esetében a plusz felesleg megnehezíti az ellést, valamint az ellés után sokkal nehezebben vemhesülnek, ezért ennek elkerülésére oda kell figyelni. Ne etesd túl vemhes kancádat!

Vitamin kiegészítés esetén ajánljuk:

Amennyiben kancád csak szénát és zabot eszik, javasolt az étrend kiegészítése komplex vitamin tartalmú kiegészítővel.

Vemhesülés elősegítésére ajánlott termékek:

2. Figyelj a réz-kiegészítésre

Az utolsó harmadban történik a csikó magzati növekedésének 80%-a, tehát a vehemépítés esetében ez a legjelentősebb szakasz.  Ebben az időszakban a kanca energia-, kalóriaigénye közel 30%-kal, a fehérje kb. 40%-kal és a kalcium, foszfor igénye 80%-kal magasabb. A makro- és mikroelemek közül kiemelkedően fontos szerepet játszik a cink, a réz, a vas, a szelén, az E-vitamin, valamint az A-vitamin, amelyek a csikó megfelelő, méhen belüli fejlődéséhez nélkülözhetetlenek. A csikó már a méhen belül elraktározza májában a cinket, vasat, a mangánt és a rezet, ezért a kanca kívülről való támogatása elsődleges szempont a vemhesség harmadik szakaszában. Születés után a kanca teje nem tartalmazza megfelelő mennyiségben a rezet, valamint a születés utáni kiegészítés sem hasonlítható össze a harmadik szakaszban adott réztartalmú kiegészítőnek köszönhetően, a májban elraktározott réz szintjéhez. Az E-vitamin adása növeli az antitestek csikóba történő átvitelét, tehát a megfelelő immunrendszer kialakításában is jelentős. 

Ajánlott termékek, amik a szükséges mikro- és makroelemeket fedezik:

A magzati korban nem megfelelő tápanyagellátás a csikó fejlődése során rendellenességeket is okozhat. 

3. Többször, de keveset etess

A mértékletesség elvét követve a vemhesség harmadik szakaszában fokozatosan kell bevezetnünk az étrend kiegészítőket és emelni a takarmány adagot vagy átváltani a választott tápra. Inkább etess többször keveset az abrakból vagy koncentrált takarmányból, azonban fontos, hogy mindig biztosíts kancád számára megfelelő mennyiségű és minőségű szénát, valamint friss ivóvizet. 
A vemhem nagy mértékű növekedése miatt ebben az időszakban előfordulhat, hogy a kanca étvágy alecsökken, mivel a vehem nagyobb helyet foglal el, azonban a kanca tápanyagigénye ebben az időszakban a legnagyobb, ezért ha észreveszed, hogy kancád kevesebb szénát fogyaszt el, kompenzáld azt koncentrált takarmány vagy szénapellet etetésével.  Ebben az idpszakban töltik fel zsírraktárjaikat, ezért a kiegészítés kulcsfontosságú. A kancád adagját kiegészítheted rizskorpa pellettel vagy omega 3- és 6 zsírsavat tartalmazó kiegészítőkkel (repce- vagy szójaolaj) is, amelyek a magas energiatartalom és jó emészthetőség miatt ideális választások lehetnek. 

4. Fehérje, kalcium, foszfor egyensúly

A kanca fehérjeigénye a harmadik szakaszban 8%-ról 12%-ra nő az intenzív vehemépítés miatt. A fehérje szükségletet lucerna kiegészítésével is lehet fedezni, azonban figyelni kell, hogy a napi szálas takarmány mennyiségének 10%-nál ne kapjon többet.

A túlzott fehérjebevitel számos ortopédiai problémát okozhat a csikóban (pl: DOD, OCD), azonban a túl kevés fehérje alacsony születési súlyt és a későbbiekben lassabb növekedést eredményezhet, ezért nagyon fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérje bevitele a vemhesség első és a harmadik szakaszában.  A fehérjék limimtáló aminosava a lizin (Lys),  amely meghatározza a többi aminosav felszívódását és fehérjévé alakulását, tehát ha például az általad válaszottt kiegészítőben minden aminosav megfelelő arányban fordul elő, kivéve a lizin, akkor a többi aminosav sem fog hasznosulni, csupán csak a vesét terhelve a vizelettel kiürül a szervezetből és ammónia(nitrogénből való átalakulás után) formájában terheli a környezetet és irritálja a lovak légszőrendszerét. 

A kálcium és foszfor, valamint só igény is jelentősen nő, ezért a  kiegészítést a ló takarmányozásához kell igazítani. 

Kiegészítésre ajánljuk:

5. Keresd az összetételeket és a lovad kondícióját

Tanulmányozd a tápok és étrendkiegészítők hátoldalát. Lehetőleg olyat takarmányt vagy étrendkiegészítőt keress, amely legalább:

  • kalcium 4%
  • foszfor 3%
  • réz 125 mg/ nap
  • cink 400 mg/ nap
  • vas 400-500 mg / nap
  • E-vitamin 500 NE / nap
  • 14% fehérje

Vezesd be a napi rutinba a lovad általános kondíciójának becslését, hogy leellenőrizhesd, hogy lovad megfelelő kondiban van-e. Kérd ki lovas ismerőid véleményét a lovad tápláltsági állapotáról, mert előfordulhat, hogy te nem veszed észre a változást, mert napi szinten találkozol lovaddal, azonban az ismerőseid könnyebben észrevehetik azt. 

+1. Maccs ellés után

Amennyiben nem vagy biztos a választott táp, koncentrátum összetételében, illetve nem akarsz a számokkal foglalkozni kérd ki állatorvosod vagy egy takarmányozási szakember véleményét. 

Ellés után a kancának adjunk búzakorpa, lenmag és konyhasó híg keverékét, vizes, ivósan, amely segíti a bélürítést. Fontos, hogy csak kiváló minőségű búzakorpát adjunk, mert a rossz minőségű búzakorpa toxint tartalmazhat, amely károsítja a ló szervezetét.